Οι μαθητές-τριες της Γ’ τάξης στο Εργαστήρι κεραμικής YRIA

Μία Παρασκευή του Μάη αφήσαμε τις τσάντες στο σχολείο και ξεκινήσαμε, γεμάτοι περιέργεια και ενθουσιασμό, για το Εργαστήρι κεραμικής YRIA. Ανεβήκαμε το μικρό μονοπάτι που οδηγεί στο εργαστήρι του κ. Στέλιου Γκίκα, απολαύσαμε τη μαγευτική θέα και αρχίσαμε αμέσως τις ερωτήσεις.

Πώς γίνεται να μη ραγίζει ο πηλός;

Πόση ώρα κάνετε για να φτιάξετε ένα πιάτο;

Πότε στεγνώνει γρηγορότερα ο πηλός;

Στους πόσους βαθμούς ψήνετε τον πηλό;

Έχετε αντλήσει ιδέες από την τέχνη του Κυκλαδικού Πολιτισμού;

Τι σας αρέσει και τι είναι δύσκολο στη δουλειά σας;

Τι αντικείμενα φτιάχνετε και ποιο είναι το αγαπημένο σας δημιούργημα;

…ήταν μόνο λίγες από τις ερωτήσεις μας. Έχοντας ήδη δουλέψει με τον πηλό αναζητούσαμε λύσεις στις απορίες μας και έμπνευση για τις επόμενες δημιουργίες μας.

Ο κύριος Γκίκας μάς μίλησε για τα μυστικά του πηλού και του τροχού, μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις πίσω από τις δημιουργίες που κοσμούσαν το εργαστήρι του και μας έδειξε πώς ένα κομμάτι πηλού με λίγες μόνο κινήσεις και σε ελάχιστο χρόνο μεταμορφώνεται πρώτα σε βάζο, ύστερα σε κανάτα, ξανά πάλι σε βάζο…

Έχοντας λύσει όλες μας τις απορίες επιστρέψαμε στο σχολείο γεμάτοι έμπνευση, αλλά και γνώση για τον χειρισμό του πηλού και την πορεία της καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Η εκπαιδευτικός της τάξης

Κυρίτση Κρυσταλλία