Μουσική και μουσικοί!

Τι κρύβεται πίσω από μια υπέροχη μουσική; Μα φυσικά οι μουσικοί!

Τι είναι ορχήστρα; Ποιός την οργανώνει; Ποια όργανα παίζουν;

music5   music3

Η εκπαιδευτικός μουσικής Αθηνά Τσούμα με αφορμή την ενότητα 10 του βιβλίου μουσικής της Ε’ τάξης, «Όργανα συμφωνικής ορχήστρας», αποκάλυψε στους μαθητές όλα τα  μυστικά μιας συμφωνικής ορχήστρας!

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 και Ε2 του σχολείου μας αφού έμαθαν τις κατηγορίες των μουσικών οργάνων και την διάταξη αυτών στη σκηνή κατασκεύασαν τη διάταξη μιας συμφωνικής ορχήστρας!

music4

Ακολουθήστε μας στο μουσικό μας ταξίδι για να μάθετε κι εσείς τα μυστικά μιας συμφωνικής ορχήστρας που μας χαρίζει υπέροχες μελωδίες! Και για να καταλάβετε το μεγαλείο της ορχήστρας πατήστε πάνω στις φωτογραφίες για να δείτε όλη τη σκηνή και τους μουσικούς!

Στη συμφωνική ορχήστρα συναντάμε όργανα και από τις τρεις κατηγορίες:

έγχορδα, πνευστά και κρουστά.

Η βάση της ορχήστρας είναι τα έγχορδα με δοξάρι. Λέγονται έτσι επειδή ο ήχος τους παράγεται όταν σύρουμε πάνω στις χορδές το δοξάρι. Εκτός όμως από τα έγχορδα με δοξάρι θα συναντήσουμε επίσης από την οικογένεια των εγχόρδων την άρπα, αλλά και το πιάνο που εκτός από έγχορδο είναι και πληκτροφόρο.

Επόμενη κατηγορία είναι τα πνευστά που με τη σειρά τους χωρίζονται σε ξύλινα (φλάουτο, κλαρινέτο, όμποε και φαγκότο) και

χάλκινα (τρομπέτα, τρομπόνι, κόρνο, τούμπα).

Τέλος έχουμε τα κρουστά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας όπως τύμπανα, γκραν κάσα, ταμπούρο, γκονγκ, μεταλλόφωνο, ξυλόφωνο, πιάτα ή κύμβαλα, καμπάνες κ.ά.

Music1

Tα όργανα της συμφωνικής ορχήστρας είναι τοποθετημένα με συγκεκριμένο τρόπο. Οι πρώτες συμφωνικές ορχήστρες δημιουργήθηκαν πριν πολλά χρόνια. Τον καιρό εκείνο δεν υπήρχαν τα σημερινά μέσα για την εξισορρόπηση του ήχου (μικρόφωνα, ηχεία κλπ). Έτσι τα έγχορδα που ακούγονται πιο σιγά τοποθετούνται μπροστά και είναι πολλά σε αριθμό, ενώ τα πνευστά και τα κρουστά που είναι πιο δυνατά τοποθετούνται πιο πίσω και είναι λίγα σε αριθμό.

Την επόμενη φορά που θα σας δωθεί η ευκαιρία να ακούσετε ένα μουσικό σύνολο, κλείστε τα μάτια και απολαύστε τη μουσική!

Μουσική και μουσικοί! Πρόβα συμφωνικής ορχήστρας