Ανακαλύπτωντας “Τα σύνεργα του Απόλλωνα”, με τον ΛύρΑυλο!

IMG-f02e66a70fd82dd07c118a9039b1121b-V

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας παρακολούθησαν την εκπαιδευτική παράσταση “Τα σύνεργα του Απόλλωνα”  από τον ΛύρΑυλο, που επισκέφτηκε το νησί μας.

Μια παράσταστη που μας ταξίδεψε στα μονοπάτια της μουσικής με σεβασμό στην ιστορία και αγάπη στην τέχνη! Μια εμπειρία ξεχωριστή και μοναδική, που έκανε τους μαθητές μας να συμμετέχουν με ενθουσιασμό! Ένα ταξίδι γνώσης με όχημα τη μουσική,  όπου οι ήχοι από τα αρχαία όργανα ξυπνούν τις αισθήσεις αγγίζοντας χορδές που γεννούν συναισθήματα συγκίνησης, αφυπνίζουν τη μάθηση και κάνουν την καρδιά να χορεύει από χαρά!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’τάξης συνόδευσαν τον Κ. Στέφο στον Επιτάφιο του Σείκιλου σε αρχαία ελληνικά, τραγούδι που το έχουν διδαχθεί στο μάθημα της μουσικής από την κ. Αθηνά Τσούμα!!!

Στο μέρος με τα μουσικά όργανα από ανακυκώσιμα υλικά τα παιδιά της Δ΄ τάξης τραγούδησαν με ενθουσιασμό το υπέροχο κομμάτι του Χατζιδάκι “Πες μου μια λέξη”, ενώ ο κ. Στέφος τους συνόδευσε με πνευστό όργανο φτιαγμένο από μια τρόμπα ποδηλάτου!!!

Δείτε κάποιες από τις μαγικές στιγμές που ζήσαμε στο βίντεο που ακολουθεί:

Ανακαλύπτωντας “Τα σύνεργα του Απόλλωνα” με τον ΛύρΑυλο! (video)