Αγαπητοί γονείς το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικίας Πάρου, σας καλεί στην 1η Δίωρη Συνάντηση Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα: 6:00 με θέμα:
-“Στρατηγικές Μελέτης στο σπίτι. Ένας πρακτικός οδηγός για γονείς”
Εισηγήτρια: Μπαντή Μαρία, Med Ειδικής Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικός ΠΕ71.
received_622437525174032

Λιγα λόγια για την εισηγήτρια
Η Μαρία Μπαντή , αποφοίτησε το 2005με Άριστα από το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και έκτοτε εργάζεται ως ειδική παιδαγωγός σε δημόσια σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Κυκλάδων. Το 2008, δημοσιεύτηκε το θέμα της πτυχιακής εργασίας της, υπό την επιμέλεια των καθηγητριών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε ξενόγλωσσο περιοδικό, υπό τον τίτλο: «Dermitzaki I., Stavroussi P., Bandi M., Nisiotou I. (2008) Investigating Ongoing Strategic Behaviour of Students with Mild Mental Retardation: Implementation and Relations to Performance in a Problem ?solving Situation. Evaluation &Research in Education, Vol 21:2, p. 96-110, Routledge». Το 2015, ολοκλήρωσε τις Μεταπτυχιακές Σπουδές της στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (με Διάκριση) στις Επιστήμες της Αγωγής ? Ειδική Εκπαίδευση. Έχει συμμετάσχει, επίσης, ως ομιλήτρια σε ημερίδες για την Ειδική Αγωγή, με θέματα όπως «Στρατηγικές Παρέμβασης στις Μαθησιακές Δυσκολίες», σε συνεργασία με το Ε.Π.Α.Ψ.Υ. στη Σίφνο, «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία», σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο Γενικής Εκπαίδευσης, κο Μαρούδα Ηλία στην Πάρο, καθώς και ως εισηγήτρια με θέμα τον αυτισμό, στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης στο Δημοτικό Σχολείο Αρχίλοχου Μάρπησσας Πάρου. Τέλος, έχει παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια με αντικείμενο την ψυχολογία και την ειδική αγωγή.

” Πάμε Σχολείο; Στρατηγικές Μελέτης στο σπίτι. Ένας πρακτικός οδηγός για γονείς”