It’s tea time!

A New Design - Made with PosterMyWall

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης με την εκπαιδευτικό των Αγγλικών κ. Μαρίνα Παπαδοπούλου, στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών ταξίδεψαν μέχρι την Αγγλία και  γνώρισαν τα ήθη και έθιμα της Αγγλικής κουλτούρας.

4

Συζητήσανε  για την αγαπημένη και ξακουστή συνήθεια των Άγγλων το τσάι! Ανακάλυψαν το ταξίδι του τσαγιού από την Ασία στην Βρετανία και πως η μόδα που καλλιέργησε η βασίλισσα Αικατερίνη έγινε αναπόσπαστο μέρος της καθημερινής ζωής των Άγγλων.

Εντρυφήσανε στο savoir vivre και στο τελετουργικό σερβιρίσματος του τσαγιού ακόμα κι όταν πρόκειται για ένα κάλεσμα στο σπίτι και μάθανε όλα τα μυστικά ώστε να φτιάχνουνε το “perfect cup of tea” !

IMG-fe04449edfdcdd67c8e4418b4354fcea-V

Τέλος διοργανώσανε ένα tea party στην αυλή του σχολείου μας, στο οποίο ήταν καλεσμένοι και οι γονείς.

1

Οι προσκλήσεις στάλθηκαν και την Κυριακή το πρωί στήθηκε μπουφές με τσάι σε διάφορες γεύσεις μαζί με αλμυρές και γλυκές λιχουδιές, που αποτελούν απαραίτητα συνοδευτικά σε ένα tea party! Μαθητές και μαθήτριες, γονείς και εκπαιδευτικοί, που ανταποκρίθηκαν σε αυτό το ξεχωριστό κάλεσμα απόλαυσαν ένα ευχάριστο ηλιόλουστο πρωινό στο σχολείο μας με καλή παρέα και φυσικά γεύτηκαν τις σπιτικές λιχουδιές με ένα “perfect cup of tea”!

6

Ευχαριστούμε τις μανούλες για τις υπέροχες γλυκές και αλμυρές λιχουδιές και την πολύτιμη βοήθεια τους!
Κι αν  θέλετε κι εσείς να μάθετε τα μυστικά για ένα “perfect cup of tea”…
διαβάστε το παρακάτω ποίημα της Patricia Winchester
Screenshot_14
Afternoon Teas
Read this my dears, and you will see
how to make a nice cup of tea
take teapot to kettle, not t’other way round
and when you hear that whistling sound
pour a little in the pot
just make it nice and hot.
Pour that out and put in the tea,
loose or in bags, your choice, you see.
One bag for each two cups will do
with one extra bag to make a fine brew.
Steep 3-5 minutes then pour a cup.
Then sit right down and drink it up!
It’s tea time! Πρόσκληση για τσάι