Εργαστήρια Δεξιοτήτων: Επαγγέλματα
  Krystallia
Στην τρέχουσα ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές-τριες της Γ’ τάξης με τη δασκάλα τους, Κρυσταλλία Κυρίτση, ερευνούν το θέμα των επαγγελμάτων.
Μετά από συζήτηση με τους/τις μαθητές-τριες, αποφασίσαμε να καλέσουμε όσους γονείς επιθυμούν, να επισκεφτούν την τάξη μας και να δώσουν συνέντευξη στα παιδιά σχετικά με το επάγγελμα τους. Έτσι, ένα κομμάτι από την οικογένεια έρχεται στη σχολική μας τάξη, οι γονείς γνωρίζουν την ομάδα μας, γνωρίζουμε κι εμείς τους “σημαντικούς άλλους” στις ζωές των παιδιών εκτός τάξης, “δενόμαστε” και θα βοηθάμε τα παιδιά να δουν πως γονείς και εκπαιδευτικοί είμαστε ενωμένοι και νοιαζόμαστε για εκείνα.
Οι μαθητές-τριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το επάγγελμα του/της οδοντιάτρου κι έτσι, στο τέλος της ενότητας οργανώσαμε μια διαδικτυακή συνάντηση/συνέντευξη με μια παιδοδοντίατρο.
Μαθαίνοντας τα επαγγέλματα