«Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα»

«Παραμονή των διδακτικών  βιβλίων στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα»

Το σχολείο μας, σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.7/165792/Δ1 04-02-2019συμμετέχει στη δράση «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα», σύμφωνα με την οποία τα διδακτικά βιβλία θα παραμένουν στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων ? παιδιών. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.