Ta didaktika biblia sto sxoleioΤο σχολείο μας, σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.7/165792/Δ1 04-02-2019συμμετέχει στη δράση  «Παραμονή των διδακτικών  βιβλίων στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα», σύμφωνα με την οποία τα διδακτικά βιβλία θα παραμένουν στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων ? παιδιών. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Ευκαιρία για γονείς και μαθητές, να σχεδιάσετε το Σαββατοκύριακό σας με δράσεις βιωματικές, που προσφέρουν εξωτερικά κίνητρα στους μαθητές μας και συμβάλλουν στην ολόπλευρη ψυχοσωματική τους ανάπτυξη, χωρίς το άγχος της προετοιμασίας των μαθημάτων.

Οι μαθητές θα ενημερώνονται σχετικά με τα βιβλία που θα παραμένουν στο σχολείο και θα πρέπει να έχουν μαζί τους  την συγκεκριμένη ήμερα, που ανάλογα τις γενικότερες αργίες   μπορεί να είναι Πέμπτη ή Παρασκευή (π.χ.την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου θα έχουμε γιορτή, άρα ή τσάντα θα παραμείνει στο σχολείο από την Πέμπτη 24).

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων τα Σαββατοκύριακα που η τσάντα θα παραμένει στο σχολείο θα είναι τα παρακάτω

Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιανουάριος

Πέμπτη

Πέμπτη