Η ΣΤ’ τάξη  στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο θεματικό δίκτυο με τίτλο “Παραλία – Παράκτια οικοσυστήματα” και του περιβαλλοντικού προγράμματος “Mare nostrum, η θάλασσά μας”,  σε συνεργασία με τον Δήμο Πάρου και τον πολιτιστικό Σύλλογο του Αρχιλόχου πραγματοποίησε μία περιβαλλοντική δράση στην παραλία ” Μαρτσέλο” την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου.

Με πολλή χαρά και διάθεση οι μαθητές με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων Σαρρή Νικόλαο και Μησίδου Μαρία και τη διευθύντρια του σχολείου Ντουμανίδου Εύα ξεκινήσαμε στις 8:30 π.μ. με τα πόδια για την παραλία Μαρτσέλο. Μόλις φθάσαμε στον Ναυτικό Όμιλο Πάρου πήραμε το περιβαλλοντικό μονοπάτι που διασχίζει όλον τον κόλπο της Παροικίας και καταλήγει στο ακρωτήρι του Αγίου Φωκά.

Απολαύσαμε τη διαδρομή και μελετήσαμε τη χλωρίδα της περιοχής.

Η θέα του κόλπου της Παροικίας υπέροχη!

Μετά από μισή ώρα περπάτημα στο μονοπάτι, φτάσαμε στην παραλία.

Η τουριστική ανάπτυξη της περιοχής είναι μεγάλη!

Στην παραλία μας υποδέχτηκε ο αντιδήμαρχος Πάρου κ. Μαούνης Χριστόδουλος, ο κύριος Δημόπουλος υπάλληλος του Δήμου και μέλους του πολιτιστικού συλλόγου Αρχιλόχου, ο κύριος Περράκης Ιωάννης υπάλληλος του Δήμου και η κ. Pipart Jasmine μέλος  του πολιτιστικού συλλόγου Αρχιλόχου.

Οκ. Δημόπουλος μας μίλησε για τα  αρμυρίκια, τα δέντρα που θα φυτέψουμε κατά μήκος της παραλίας.

Το αλμυρίκι έχει δυνατό ριζικό σύστημα και οι ρίζες του διακλαδώνονται φτάνοντας σε μεγάλο βάθος. Τα κλαδιά του είναι λεπτά και τα φύλλα του είναι πολυάριθμα σχηματίζοντας λέπια. Τα άνθη του είναι πολύ μικρά ρόδινα ή λευκορόδινα, διατάσσονται δε σε μακριές ταξιανθίες και φύονται στα άκρα των κλαδιών.

Εξαιρετικά ανθεκτικό στη ξηρασία και στην αλατότητα του εδάφους ευνοείται κιόλας από το ράντισμα με θαλασσινό νερό. Καλλιεργείται κατά μήκος των ακτών ως καλλωπιστικό, για τη δημιουργία ανεμοφρακτών, αλλά και για τη σκιά του στις παραλίες.

Μετά τις οδηγίες ξεκίνησε η δράση των παιδιών. Φυτέψαμε 25 αρμυρίκια. Μετά ακολούθησε το πότισμα και η υιοθεσία των μικρών δέντρων από τους μαθητές για τη φροντίδα τους.

20240207_103306

Στη συνέχεια καθαρίσαμε την παραλία από ανθρώπινα απορρίμματα….

Και μαζέψαμε υπέροχους θησαυρούς της θάλασσας! received_907031634398138

Αποχαιρετίσαμε τους υπεύθυνους της δράσης, δίνοντας την υπόσχεση ότι θα φροντίσουμε τα δεντράκια μας και γεμάτοι ικανοποίηση πήραμε τον δρόμο της επιστροφής.

20240209_112848

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης

“Φυτεύοντας αρμυρίκια στην παραλία Μαρτσέλο”