Στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς, στις 11 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την απονομή των επαίνων και των μεταλλίων του  Ενδοσχολικού Σκακιστικού Τουρνουά, που τη παρακολουθήσαν γονείς και κηδεμόνες και όλοι οι μαθητές και μαθήτριες.

sxoleio2

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια συνοπτική παρουσίαση των σκακιστικών γεγονότων που συνέβησαν στο σχολείο κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2018-19.

3h taxi

2a-tajh1h-tajh

Στη συνέχεια η χορωδία του σχολείου εκτέλεσε ένα πρωτότυπο μουσικό έργο με θέμα μια σκακιστική παρτίδα. Ακολούθησε, ανά τάξη, η απονομή επαίνων και μεταλλίων στους 128 συμμετέχοντες του Ενδοσχολικού Σκακιστικού Τουρνουά, το οποίο ξεκίνησε τον Νοέμβριο 2018 και ολοκληρώθηκε τον Μάρτιο 2019. Συνολικά παίχτηκαν 297 παρτίδες σκάκι κατά την ώρα της Ευέλικτης Ζώνης και των διαλειμμάτων.

6h-tajh

4h taxi5h taxi

Με την ολοκλήρωση των απονομών ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου σχολείου ευχαρίστησε τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για τη βοήθεια και την υποστήριξή τους στη λειτουργία του σχολείου.

sxoleio

Οι απονομές πλαισιώθηκαν με τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου, η οποία και έκλεισε την εκδήλωση.

Xorodia

Απονομή μεταλλίων και επαίνων Ενδοσχολικού Τουρνουα Σκακι 2010-19