Εικόνα1

Οι τάξεις Α?, Β?1 και Β?2 σας προσκαλούν στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου και ώρα 7 μ.μ. στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Η θεατρική παράσταση που θα σας παρουσιάσουν είναι μια έμμετρη διασκευή από το παραμύθι της Αλεξάνδρας Μητσιάλη «Η κούκλα που ταξίδευε στον κόσμο», αφιερωμένο σε όλα τα παιδιά του κόσμου και τα δικαιώματά τους.

Μια κούκλα ταξιδεύει από χώρα σε χώρα, από αγκαλιά σε αγκαλιά. Τρία κορίτσια από διαφορετικό πολιτισμό μοιράζονται το ίδιο παιχνίδι αλλά και τις ίδιες επιθυμίες και ανάγκες.

Ταυτόχρονα φωτίζουν τη διαφορά ανάμεσα σ? αυτά τα δυο: επιθυμία και ανάγκη. Και μας θυμίζουν να νιώθουμε πάντα ευγνωμοσύνη για όσα έχουμε.

Γιατί η ευτυχία μπορεί παντού να βρεθεί:

σε κάθε μικρή γωνιά, σε κάθε μικρή στιγμή.

Διασκευή κειμένου, επιλογή μουσικής: Ελευθερία Ζέλκα

Χορογραφίες: Μαρία Τσουκνίδα

Σκηνοθεσία: Μαρία Τσουκνίδα, Ελευθερία Ζέλκα

Τη γιορτή θα ανοίξει η διατμηματική χορωδία του σχολείου με τραγούδια και η Δ? τάξη με τα μεταλλόφωνά της.

Οργάνωση χορωδίας: Κωνσταντίνα Ανδρεάκου

Οι εκπαιδευτικοί: Ζελκα Ελευθερία, Τσουκνίδα Μαρία, Φραγκούλη Μαρία, Κεμανετζή Μαρία, Ανδρεάκου Κων/να

Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο σχολείο μας