Από σήμερα, 26 Σεπτεμβρίου 2018, ξεκίνησε η λειτουργία της σκακιστικής γωνιάς στο σχολείο μας το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικίας . 47574681_292260171414907_6934645803755503616_n

Είναι ένας χώρος στον κεντρικό διάδρομο του σχολείου αφιερωμένος στο σκάκι. Εκεί υπάρχουν μόνιμα στημένες τρεις σκακιέρες στις οποίες οι μαθητές μας μπορούν να παίζουν σκάκι στα διαλείμματα.

Skaki 4

Κάθε μέρα, μαθητές διαφορετικής τάξης διασκεδάζουν παίζοντας σκάκι ενώ συγχρόνως εξασκούνται στη στρατηγική και ακονίζουν το μυαλό τους. Τις φιλικές παρτίδες των μαθητών επιβλέπει και καθοδηγεί με προφορικές συμβουλές και έντυπο υλικό ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας και σκακιστής και διεθνής προπονητής σκάκι Νίκος Μακροδήμος.

skaki3skaki 2

Έχει αποδειχθεί ερευνητικά ότι το σκάκι βοηθάει στην ενίσχυση της συγκέντρωσης και της προσοχής, στην ανάπτυξη της αναλυτικής σκέψης και στη βελτίωση των μαθησιακών επιδόσεων και της συμπεριφοράς. Όταν προχωρήσουμε, θα διοργανώσουμε τουρνουά σκάκι στο σχολείο και αν υπάρχει ενδιαφέρον και διασχολικό τουρνουά σκάκι.

skaki1

Την εκπαιδευτική σκακιέρα και το γιγάντιο πιόνι μασκότ τα κατασκέυασε η μητέρα και μέλος του συλλόγου γονέων του σχολειου μας Μελίνα Μαλατέστα

Skaki

Το σκάκι στο σχολείο