50763279_365497190667536_7569186196211892224_n

Το 2ο  Δημοτικό Σχολείο Παροικίας Πάρου διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Π.Ε και Δ.Ε. με θέμα «Η αξιοποίηση του σκακιού στην εκπαίδευση» υπό την αιγίδα του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου (15/ 16-01-2019)

Σε ποιους απευθύνεται: Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης οι οποίοι επιθυμούν να αξιοποιήσουν το σκάκι ως παιδαγωγικό εργαλείο στην εκπαιδευτική πράξη, ακόμη κι αν δεν είναι οι ίδιοι σκακιστές.

Διάρκεια προγράμματος: Βιωματικό δια ζώσης επιμορφωτικό σεμινάριο οκτώ (8) διδακτικών ωρών σε οκτώ (8) απογευματινές συναντήσεις.

Υπεύθυνος σχεδιασμού και υλοποίησης σεμιναρίου:  Μακροδήμος Νίκος, εκπαιδευτικός ΠΕ 70, διεθνής προπονητής σκακιού, συγγραφέας του βιβλίου «Το σκάκι στα σχολεία»

Τόπος υλοποίησης σεμιναρίου:  2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς

Χρόνος:  κάθε Τετάρτη και ώρα 7:00μμ-8:00μμ, αρχής γενομένης την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019

Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα: Μετά την ολοκλήρωση του σεμιναρίου οι επιμορφούμενοι θα:

?  γνωρίζουν την ιστορία, τους κανόνες και την ορολογία του σκακιού

?  απαριθμούν τα παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά οφέλη του

?  αναφέρουν επιτυχημένους τρόπους αξιοποίησης του σκακιού διαθεματικά

?  έχουν ασκηθεί στο σχεδιασμό εκπαιδευτικού σεναρίου με θέμα το σκάκι

Δομή του σεμιναρίου:

1. Ιστορία του σκακιού, στήσιμο, κινήσεις, κανόνες ? Εξάσκηση στο παιχνίδι
  2. Ορολογία, σκακιστική γραφή, μέθοδοι και υλικά ? Εξάσκηση στο παιχνίδι
  3. Παιδαγωγικά οφέλη ? Το σκάκι στην ελληνική και παγκόσμια εκπαίδευση ? Εξάσκηση στο παιχνίδι
  4. Το σκάκι και η σχολική συμπεριφορά ? Το σκάκι κατά των διακρίσεων -Εξάσκηση στο παιχνίδι
  5. Βιβλιογραφία ? Ηλεκτρονικές πηγές ? Ψηφιακή εξάσκηση στο παιχνίδι
  6. Σύλλογοι ? Ομοσπονδίες ? Διοργάνωση αγώνων ? Παγκόσμιοι πρωταθλητές ? Εξάσκηση στο παιχνίδι
  7. Διαθεματική προσέγγιση του σκακιού – Μελέτες περίπτωσης
  8. Εκπαιδευτικά σενάρια με θέμα το σκάκι ? Εξάσκηση στη συγγραφή εκπαιδευτικού σεναρίου ? Συζήτηση ? Αξιολόγηση του σεμιναρίου

Οι εκπαιδευτικοί που έχουν ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το σεμινάριο μπορούν να επικοινωνούν με τον  Νίκο Μακροδήμο και το σχολείο στο τηλ. 2284-23580, καθώς και να γράψουν στο mail του σχολείου  mail@2dim-paroik.kyk.sch.gr , ωστε να οργανωθει το δυνατόν καλύτερα ο χώρος.

«Η αξιοποίηση του σκακιού στην εκπαίδευση»