” Η φιλία, η καλοσύνη και η αγάπη ανθίζουν στο σχολείο! “

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με την ευκαιρία αυτή, οι μαθητές της Γ1’ τάξης του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους Μαρίας Μιλκοπούλου, έγραψαν συνθήματα και δημιούργησαν αφίσες μεταφέροντας το δικό τους μήνυμα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Εικόνα20

Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε. Τα χέρια είναι για να παίζουμε, να μετράμε, να  προσφέρουμε,

να δημιουργούμε, να αγκαλιάζουμε,  να αγαπάμε, να δίνουμε.

158247404_795529834385894_984299670525368478_n

Οι λέξεις  δεν είναι για να πληγώνουμε. Οι λέξεις είναι για να δημιουργούμε φιλίες, για να εκφράζουμε αισθήματα αγάπης, για να ζητάμε συγγνώμη, για να εκφράζουμε όμορφα λόγια, για να βοηθάμε.

Εικόνα21

Δείτε την παρουσίαση με τις αφίσες των παιδιών, που μεταφέρουν το μήνυμα για αποφυγή διαφόρων μορφών βίας  και της ανάγκης των παιδιών για δημιουργία ευχάριστων καταστάσεων και συναισθημάτων.

Η φιλία, η καλοσύνη και η αγάπη ανθίζουν στο σχολείο!Η φιλία, η καλοσύνη και η αγάπη ανθίζουν στο σχολείο!Η φιλία, η καλοσύνη και η αγάπη ανθίζουν στο σχολείο!

Η φιλία, η καλοσύνη και η αγάπη ανθίζουν στο σχολείο! Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας