logo AMEA Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί σαν Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities) από τον  ΟΗΕ το 1992. Σύμφωνα με τον ΟΗΕ (στοιχεία του 2014) σε όλο τον κόσμο ένα δισεκατομμύριο συνάνθρωποί μας πάσχουν από κάποια  μορφή αναπηρίας και το 80% από αυτούς ζει στις αναπτυγμένες χώρες …
Μέσα από την εκπαίδευση το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών προς αυτές τις κοινωνικές  ομάδες, ώστε να μάθουν να αποδέχονται και να σέβονται το διαφορετικό.
Έτσι αναλάβαμε δράση … Γιατί το βίωμα είναι αυτό που σε κάνει να αισθανθείς, να κατανοήσεις και να περάσεις κι εσύ στην άλλη πλευρά,  έστω για λίγο.

νιώσε με τα μάτια της καρδιάς

Οι δραστηριότητες μας είχαν να κάνουν με την τυφλότητα και πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές όλων των τάξεων. Ξεκινήσαμε με ασκήσεις προσομείωσης για να αποκτήσουν την εμπειρία πως είναι να κινείσαι στο σκοτάδι για να περάσουμε στη συνέχεια σε αθλήματα για τυφλούς. Κατά την διάρκεια των ασκήσεων προσομείωσης χρησιμοποιήθηκαν ασκήσεις που αναπτύσσουν την εμπιστοσύνη μεταξύ των μαθητών. Στη συνέχεια οι μαθητές εξασκήθηκαν σε δύο παραολυμπιακά αθλήματα, στο τρέξιμο με οδηγό και στο Goalball.

“Νιώσε με τα μάτια της καρδιάς” βαφτίστηκε το βιντεάκι μας, γιατί τα μάτια της καρδιάς βλέπουν και στο σκοτάδι!

Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ – “Νιώσε με τα μάτια της καρδιάς”