Την Τετάρτη 24 Μαΐου τα τμήματα του σχολείου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα “Νοιάζομαι και Δρω” (Γ΄, Δ1, Δ2, Ε2, Στ1) με τους εκπαιδευτικούς Παπακώστα Ιφιγένεια, Ζέλκα Ελευθερία, Κυρατζούλη Βασίλη, Μπαξεβανίδου Μαίρη, Ντουμανίδου Εύα, Τσουκνίδα Μαρία, Μιχαήλ Φωτεινή και την διευθύντρια Γεωργιάδου Παλασία, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολιτιστικό και Περιβαλλοντικό πάρκο Αί-Γιάννης ο Δέτης μαζί με τις Δ΄, Ε΄, και Στ΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Λευκών-Κώστου.

Περίπου 120 μαθητές ενημερώθηκαν από τον πρόεδρο του Σωματείου Φίλων του Πολιτιστικού και Περιβαλλοντικού πάρκου Αϊ-Γιάννης ο Δέτης κ. Τάσο Κασαπίδη για ζητήματα εθελοντισμού και ειδικότερα για τους εθελοντές και το έργο τους στο πάρκο. Στη συνέχεια οι μαθητές πότισαν τα φυτά έχουν φυτέψει οι εθελοντές και έπαιξαν παιχνίδια συνεργασίας, εθελοντισμού, αλληλεγγύης κ.α. χωρισμένοι σε μικτές ομάδες και των δύο σχολείων. Περισσότερες Φώτο και Βίντεο σε άλλη ανάρτηση. Εξάλλου η Χαρά, η Συνεργασία,  η Δράση δεν αναρτώνται, ΒΙΩΝΟΝΤΑΙ!!!

parko3 parko2 parko1

Νοιάζομαι και Δρω- εκπαιδευτική επίσκεψη-Δραστηριότητες