Με αφορμή το παράδειγμα της μέλισσας στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος της Δ’ τάξης για τα ασπόνδυλα ζώα καλέσαμε στο σχολείο μια νέα μελισσοκόμο από το νησί μας να μας μιλήσει για τις μέλισσες και το επάγγελμά της.

Αρχικά μας περιέγραψε την κοινωνία των μελισσών και τα καθήκοντά τους μέσα σ? αυτήν – ανάλογα με την ιεραρχία και το ρόλο τους – με ταυτόχρονη προβολή φωτογραφιών. Στη συνέχεια μας εξήγησε πόσο χρήσιμα είναι τα προϊόντα της μέλισσας για τον άνθρωπο και κυρίως πόσο αναγκαία είναι η ύπαρξή της για τη φύση και τον κόσμο μας. Ύστερα μας συμβούλεψε πώς να αποφεύγουμε να μας τσιμπήσουν οι μέλισσες και τι πρέπει να κάνουμε αν μας συμβεί.

Το καλύτερο όμως το είχε αφήσει για το τέλος!  Αφού μας παρουσίασε διάφορα τελάρα με κερήθρες σε διαφορετικά στάδια, μας έδειξε τη στολή του μελισσοκόμου και κάποια από τα εργαλεία της, όπως π.χ. το καπνιστήρι. Μερικοί τυχεροί από εμάς πήραν την άδεια να τα φορέσουν κιόλας και να τα περιεργαστούν!

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Εμμανουέλα Γαβαλά από τον Αμπελά για τον χρόνο και τη συνεργασία!

Μια μελισσοκόμος στο σχολείο μας