Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι & Δρω» που στοχεύει στην ανάπτυξη της κουλτούρας της ενεργού πολιτειότητας και του εθελοντισμού στα παιδιά και στους νέους, καλλιεργώντας πηγαίες και βιώσιμες στάσεις ενεργού κοινωνικής προσφοράς με βιωματικές προσεγγίσεις, το σχολείο μας  δραστηριοποιήθηκε εθελοντικά, μαζεύοντας καπάκια, βοηθώντας το έργο του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρόδου να προσφέρει αναπηρικά αμαξίδια, εξειδικευμένα ορθοπεδικά είδη αλλά και πρόσθετα μέλη για να τα δωρίσει σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη αλλά δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν. Τα καπάκια παραδόθηκαν στην κ. Τζανακοπούλου στον φούρνο του Πρόδρομου, η οποία είναι υπεύθυνη για τη συλλογή και παράδοση των καπακιών.

Κάποιοι άνθρωποι βρήκαν χρόνο και τρόπο να κάνουν τη ζωή και τον κόσμο μας καλύτερο. Εμείς είμαστε δίπλα τους. Όλοι μας μπορούμε να προσφέρουμε κάτι για να δούμε μια μικρή αλλαγή, ένα χαμόγελο και έναν άνθρωπο να ξεχειλίζει συναισθήματα.

καπάκια

Οι μαθητές και δασκάλες του Ε2 & ΣΤ1

“Μαζεύω καπάκια, μοιράζω χαμόγελα”