20230517_123738

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε συνεργασία με  το «Κέντρο Πρόληψης Θησέας Κυκλάδων» σε ένα ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Ο ρόλος του εκπαιδευτικού σήμερα». Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε σε τρεις βιωματικές δράσεις και πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας.

Η μικρή μας  ομάδα με συντονίστρια την Χρυσαυγή Κανελλοπούλου, μέσα από μια βιωματική, εκπαιδευτική διεργασία προσπάθησε να επαναπροσδιορίσει τον ρόλο του εκπαιδευτικού ως συντονιστή και εμψυχωτή, για να μπορεί να ανταποκριθεί στις κοινωνικοπολιτισμικές αλλαγές και στις νέες ανάγκες που αναδύονται  στη σημερινή πραγματικότητα.

Μέσα σε ένα κλίμα υποστηρικτικό με εργαλείο τη δύναμη της ομάδας θυμηθήκαμε με νοσταλγία τα δικά μας μαθητικά χρόνια, αναδείξαμε αξίες και δεξιότητες που μας χαρακτηρίζουν ως ανθρώπους και εκπαιδευτικούς κι οραματιστήκαμε ένα σχολείο που σέβεται και στηρίζει όλα τα μέλη του.

20230404_105456
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας
” Ο ρόλος του εκπαιδευτικού σήμερα” ενδοσχολικό σεμινάριο