Οι μαθητές της ΣΤ? τάξης του σχολείου μας, τη φετινή χρονιά, υλοποίησαν ένα πρόγραμμα πρωτογενούς πρόληψης που είχε σαν στόχο από τη μια την προαγωγή της ψυχικής υγείας, την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, την καλλιέργεια δεξιοτήτων επικοινωνίας, κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών και τη δημιουργία θετικού και υποστηρικτικού κλίματος στην τάξη και από την άλλη την θετική αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού.

Προσπαθήσαμε να φτιάξουμε μια τάξη που «νοιάζεται και φροντίζει», να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε τον εαυτό μας, να σεβαστούμε τους συμμαθητές μας, να γνωρίσουμε και να μοιραστούμε τα συναισθήματά μας, να δεχτούμε τη διαφορετικότητά μας, να έρθουμε αντιμέτωποι με το σχολικό εκφοβισμό και να βρούμε λύσεις.

Ντουμανίδου Εύα

1                           2

Το συμβόλαιο της Τάξης
Οι Ονειροπόλοι

«Πρόσω ολοταχώς στο ταξίδι των ονείρων μας!Η ομάδα μας

Πρόσω ολοταχώς για την υπέροχη Ιθάκη!

Οι Ονειροπόλοι έτοιμοι για περιπέτεια και δράση.

Βάλαμε στις αποσκευές κέφι, χαμόγελο κι αγάπη κι είμαστε έτοιμοι να επιβιβαστούμε στο καράβι.

Είμαστε πολλοί, αλλά μοναδικοί και διαφορετικοί.

Ο Νίκος ο ξανθός δίπλα στον Μαρκέλλο τον ψηλό.

Από πίσω τους κορίτσια, η Σιμόνα και η Φιλιώ που με τη Σερένα και τη Ναταλία ανοίγουν κουβέντα στο λεπτό.

Ο Ιάκωβος ο ντροπαλός δε δίνει σημασία στα κορίτσια του εμπρός.

Η Ηλέκτρα και η Αναστασία φίλες κολλητές, συνεχώς χαζογελάνε με τον Χρήστο τους εμπρός που είναι θεατρίνος τρομερός.

Η μόνη που διαφωνεί είναι η Ειρήνη η μελετηρή.

Τι να κάνει όμως που μπροστά της κάθονται ο Ελισσαίος ο ωραίος κι ο Δημήτρης ο μοιραίος.

Να κι ο Κωστής, ο φοβερός τραγουδιστής με τη Χριστίνα θυμώνει και συνεχώς μαλώνει.

Από πίσω τους ακολουθεί η Αρσενία η σοβαρή και η Μαριάννα η ντροπαλή.

Και πετάγεται ο Αλέξης Ολυμπιακός φανατικός που συνέχεια κοντραρίζεται με τον Ντάνι τον Παναθηναϊκό.

Από πίσω ακολουθεί ο Κοσμάς και ο Νικόλας που είναι φίλοι καρδιακοί. Και μείναν στην αριστερή πλευρά  η Αναστασία που οργανώνει και η Ελεάνα που σκαρώνει πώς θα στείλει τα χαρτάκια στην αντίπερα πλευρά.

Τέλος η Σελιντόνα και η Μερλίνα τις ασκήσεις μπορεί να λύνουν αλλά  το στόμα τους δεν κλείνουν.

Είμαστε πολλοί αλλά διαφορετικοί, γι’αυτό κ.Εύα κάντε λίγη υπομονή!»

Τα συναισθήματα

Τα δέντρα των συναισθημάτων

Το δάσος που νιώθει

Η δημιουργία της «ασπίδας»