ΤσανταΤο σχολείο μας, σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.7/219218 /Δ1/ 13-12-2017 συμμετέχει στη δράση  «Η τσάντα στο σχολείο», σύμφωνα με την οποία η τσάντα θα παραμένει στο σχολείο ένα Σαββατοκύριακο του μήνα.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων ? παιδιών.

Ευκαιρία για σας, να σχεδιάσετε το Σαββατοκύριακό σας με δράσεις βιωματικές, που προσφέρουν εξωτερικά κίνητρα στους μαθητές μας και συμβάλλουν στην ολόπλευρη ψυχοσωματική τους ανάπτυξη, χωρίς το άγχος της προετοιμασίας των μαθημάτων.

Οι μαθητές θα ενημερώνονται σχετικά με τα βιβλία που θα παραμένουν στο σχολείο και θα πρέπει να έχουν μαζί τους  την συγκεκριμένη Παρασκευή.

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων τα Σαββατοκύριακα που η τσάντα θα παραμένει στο σχολείο θα είναι τα παρακάτω:

Παρασκευή 26 Ιανουαρίου

Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου

Παρασκευή 16 Μαρτίου

Παρασκευή 27 Απριλίου

Παρασκευή 18 Μαίου

Παρασκευή 8 1ουνίου

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνείτε με την/ον δασκάλα/ο του τμήματος.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 2ου Δημοτικού σχολείου Παροικίας Πάρου