Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα κάτωθι.
aytokinitoΤο επίδομα γονικής μέριμνας χορηγείται αν η μεταφορά των μαθητών είναι αδύνατη ή κρίνεται οικονομικά ασύμφορη και οι μαθητές μεταφέρονται με ευθύνη εκείνων που έχουν τη γονική μέριμνα, ή των νομίμων επιτρόπων τους, χορηγείται επίδομα υπολογιζόμενο βάσει της χιλιομετρικής (μονής) απόστασης της κατοικίας από το σχολείο με κόστος ίσο με 0,35 ?/χιλιόμετρο και για τις ημέρες παρουσίας του μαθητή στο σχολείο. Το εν λόγω επίδομα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 1500 ? ανά μαθητή ανά σχολικό έτος, εξαιρουμένων των μαθητών ΣΜΕΑ.
Ο διευθυντής/ντρια, προϊστάμενος/η της σχολικής μονάδας βεβαιώνει τα αιτήματα γονέων για γονική μέριμνα που του/της υποβάλλονται και προεγκρίνει εάν είναι δικαιούχοι, κατόπιν εξακρίβωσης των χιλιομετρικών αποστάσεων.
Σε περίπτωση κατά την οποία η διεύθυνση κατοικίας είναι ασαφής, ή αμφισβητήσιμη, η τεχνική υπηρεσία του Δήμου όπου κατοικεί ο μαθητής βεβαιώνει με γεωαναφορά τον τόπο κατοικίας του καθώς και την απόσταση από το σχολείο φοίτησης καθώς και στις περιπτώσεις που απαιτείται και την απόσταση κατοικίας-πλησιέστερης στάσης. Κατά τον υπολογισμό της απόστασης λαμβάνεται υπόψη η συντομότερη ενδεδειγμένη πεζή διαδρομή του τόπου κατοικίας των μαθητών από την είσοδο της σχολικής μονάδας στην οποία φοιτούν.
Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω και εφόσον έχει εγκρίνει, μόνο τότε θα διαβιβάζονται στη Διεύθυνση τα αιτήματα προκειμένου να αποσταλούν στη Περιφέρεια Ν. Αιγαίου και να υποβληθούν στη Οικονομική Επιτροπή. Μόλις λάβει εγγραφή ενημέρωση η Διεύθυνση από τη Περιφέρεια τότε θα ζητηθεί από τους Διευθυντές/ντριες-Προϊστάμενους/νες να αποστείλουν τα μηνιαία παρουσιολόγια των μαθητών ώστε να σταλούν για εκκαθάριση.
Τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλει ο Διευθυντής/ντρια-Προϊστάμενος/η στην αρχή του σχολικού έτους είναι τα κάτωθι:
1. Αίτηση του γονέα/κηδεμόνα του/της ενδιαφερόμενου μαθητή/τριας στο σχολείο που φοιτά
2. Υπεύθυνη δήλωση, στην οποία ο/η δικαιούχος γονέας δηλώνει ότι έχει τη γονική μέριμνα του μαθητή/τριας ή είναι ο/η νόμιμος κηδεμόνας αυτού/αυτής,
3. Βεβαίωση χιλιομετρικής απόστασης της κατοικίας από το σχολείο,
4. Αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΚΟ από τον οποίο να προκύπτει η μόνιμη κατοικία,
5. Φωτοαντίγραφο διπλώματος οδήγησης,
6. Φωτοαντίγραφο άδειας αυτοκινήτου,
7. Φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τράπεζας, ώστε να είναι ευανάγνωστα το ονοματεπώνυμο του/της δικαιούχου γονέα και ο αριθμός IBAN,
8. Βεβαίωση του/της Διευθυντή/ντριας του σχολείου όπου φοιτά ο/η μαθητής/τρια ότι έγινε η εγγραφή στο σχολείο
Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω σας εφιστούμε την προσοχή στα παρακάτω:
α) Αιτήματα των γονέων για επίδομα γονικής μέριμνας θα διαβιβάζονται στη Διεύθυνση μόνο και εάν ο Διευθυντής/ντρια-Προϊστάμενος/η έχει ελέγξει και εγκρίνει ότι πληροί όλες τις ως άνω προϋποθέσεις σύμφωνα και με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο.
β) Τα αιτήματα θα πρέπει να μας αποστέλλονται στην αρχή του σχολικού έτους και όχι με τη λήξη της σχολικής χρονιάς ή με την έναρξη της επόμενης.
γ) Οτιδήποτε αίτημα μας προωθείτε που δεν συμμορφώνετε με τα ως άνω θα επιστρέφετε στη σχολική μονάδα ως ανεκτέλεστο.
Παρακαλούνται οι διευθυντές/ντριες/προϊστάμενοι/ες των σχολικών μονάδων για την πιστή τήρηση των προαναφερθέντων και για την κοινοποίηση του εν λόγω έγγραφου στους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων προκειμένου να λάβουν γνώση.

Ενημέρωση και προϋποθέσεις Μεταφοράς Μαθητών με γονική μέριμνα.