Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι & Δρω» που στοχεύει στην ανάπτυξη της κουλτούρας της ενεργού πολιτειότητας και του εθελοντισμού στα παιδιά και στους νέους, καλλιεργώντας πηγαίες και βιώσιμες στάσεις ενεργού κοινωνικής προσφοράς με βιωματικές προσεγγίσεις, το σχολείο μας  δραστηριοποιήθηκε εθελοντικά και  πρόσφερε βοήθεια στον Εθελοντικό Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας Μητέρας και Παιδιού « Η Κιβωτός του Κόσμου».

Η προσπάθειά μας ξεκίνησε πριν ένα μήνα. Οι μαθητές, οι γονείς του σχολείου αλλά και πολλοί κάτοικοι του νησιού μας έδειξαν την ευαισθησία και  την αλληλεγγύη τους, γεμίζοντας το σχολείο μας με ελπίδα , χαρά και ικανοποίηση.

Σήμερα, ολοκληρώθηκε και το τελευταίο στάδιο αυτής της προσπάθειας. Το μικρό πλοίο της αγάπης έτοιμο να σαλπάρει για την Κιβωτό του Κόσμου με καπετάνιο τον Πατέρα Στυλιανό.

Οι δασκάλοι και οι μαθητές

της Γ’ και Δ’ τάξης & των τμημάτων Ε2 & ΣΤ1

Το σχολείο μας δίπλα στην “Κιβωτό του Κόσμου”