%ce%bd%ce%ad%ce%b1-%ce%b1%cf%86%ce%af%cf%83%ce%b1

“Αθλητισμός και Αναψυχή, Υγεία στο Σώμα και στην Ψυχή” – 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικίας

Η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έχει φέτος κεντρικό θέμα: “Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός – Δικαίωμα για όλους”

Μπαμπάδες και μαμάδες φορέστε τα αθλητικά σας και ελάτε να περάσουμε όλοι μαζί μια ημέρα γεμάτη αθλητικές εκδηλώσεις με παιχνίδια και χορό.

Μετάλλια και κύπελλα δεν θα έχουμε … ‘Εχουμε όμως ένα στόχο, στο τέλος της ημέρας όλοι μας να έχουμε γευτεί την χαρά της συμμετοχής και το έπαθλο για όλους μας να είναι τα χαμόγελά μας!

Το πρόγραμμα μας:

*8:10 – 9:40 – Α’ μέρος

Α’ τάξη: “Αερομπικάρουμε”. Τα πρωτάκια μας στους ρυθμούς του αερόμπικ! Είστε έτοιμοι να τα ακολουθήσετε;

Β’ τάξη: “Baby γιο-γιο”. Το σώμα μας ανεβαίνει κατεβαίνει σαν το γιο-γιο καθώς οι μικροί μας μαθητές σας προσκαλούν να δοκιμάσετε μαζί τους ένα πρόγραμμα εκγύμνασης με ισορροπίες, ασκήσεις ευλυγισίας και δύναμης!

Γ’ τάξη: “Παιχνιδοκαμώματα” Παιχνίδια συνοχής της ομάδας, είστε έτοιμοι;

Δ’1 τμήμα: “Πιάσε-Πέτα-Κόλλησέ τα” Μέσα από το παιχνίδι θα δημιουργήσουμε εικαστικά αντικείμενα με μηνύματα!

Στο τέλος του Α’ μέρους θα χορέψουμε όλοι μαζί και με παιχνίδι σκυταλοδρομίας θα γράψουμε συνθήματα!

*10:45-12:25 – Β’ μέρος

Δ’2 τμήμα: “Ομαδική τρίλιζα και τριώδα”. Τα κλασικά παιχνίδια στο χαρτί γίνονται ομαδικά κινητικά παιχνίδια. Τα θυμάστε οι μεγάλοι; Αν όχι θα σας τα θυμίσουμε εμείς!

Ε’1 τμήμα: “Δες με μπορώ!”. Επίδειξη δεξιοτήτων στην ενόργανη και όχι μόνο …

Ε’2 τμήμα: “Kid’s Athletics”. Γνωστά κι αγαπημένα για τρίτη χρονιά κοντά μας και φυσικά με την συμμετοχή μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών.

ΣΤ’1: “Διαμάντι”. Ένα παιχνίδι εμπνευσμένο από το μπέιζμπολ με τους μαθητές της έκτης τάξης έτοιμους να το μάθουν και να το παίξουν μαζί σας!

ΣΤ’2: “Τρελόμπαλες”. Μπάλες που καίνε, μπάλες που ελευθερώνουν … Στόχευσε, σκύψε, πέτα μακριά, παίξε τις τρελόμπαλες μαζί με τα παιδιά!

“Χορέψετε χορέψετε παπούτσια μη λυπάστε”, όλοι  μαζί θα κλείσουμε τις δραστηριότητες μας με χορό!

Σας περιμένουμε … την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου στην αυλή του σχολείου μας!

Οι μαθητές, η Διευθύντρια, η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Πρόσκληση για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού