2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΡΟΙΚΙΑΣ – ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τ.Ε. κατασκεύασαν μία μακέτα, η οποία αναπαριστά, σε κλίμακα, το σχολικό κτίριο και τον περιβάλλοντα χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παροικίας Πάρου.
Στη μακέτα ο αύλειος χώρος έχει διαμορφωθεί κατάλληλα, ώστε να είναι προσβάσιμος και ευχάριστος για τα παιδιά με αναπηρία, αλλά και για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.
Πιο συγκεκριμένα, σχεδιάσαμε οδηγό όδευσης παιδιών με τύφλωση, ράμπες για τα παιδιά με κινητική αναπηρία (και στις δύο πλευρές του κτιρίου), παιδική χαρά προσβάσιμη σε ΑμεΑ και έναν «τοίχο αφής», δηλαδή ένα παιχνίδι με ανάγλυφες φιγούρες για ψηλάφηση και αναγνώριση αντικειμένων.
Στόχος της δραστηριότητας ήταν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τον όρο «προσβασιμότητα» και να μάθουν πώς αυτός εφαρμόζεται πρακτικά στο πλαίσιο της σχολικής ζωής, αλλά και να αναπτύξουν αίσθημα αλληλεγγύης και σεβασμού απέναντι στα δικαιώματα όλων των παιδιών.